Agroturystyka w Powiecie Cieszyńskim - z perspektywy działań Cieszyńkiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Natura".

1. Krótka charakterystyka warunków funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych w powiecie cieszyńskim.

Ziemia cieszynska to atrakcyjny region turystyczny południowej Polski graniczący z Czechami i Słowacją.
Urozmaicona rzeźba terenu, rozległe lasy i bory świerkowe, przepiękne widokowo tereny górskie i urokliwe miasteczka nadają tej ziemi niepowtarzalny charakter.
Tu na terenie Beskidu Śląskiego, pod szczytem Baraniej Góry bierze swój początek królowa polskich rzek Wisła.
Rzeka Olza biorąca swój początek u podnóża Gańczorki płynie przez środek Ziemi Cieszyńskiej podzielonej pomiędzy Polskę i Czechy.

W górskich miejscowościach, zawsze gościnnych i przygotowanych na przyjęcie gości żywy jest folklor oraz miejscowe zwyczaje. Wisła, Istebna, Ustroń czy Brenna znane są z dobrze funkcjonujących wyciągów i tras narciarskich. Latem odbywają się tu niezliczone imprezy sportowe, kulturalne czy turystyczne dla przebywających w tych terenach gości.Muzea, galerie, kościoły, zabytkowe zespoły zabudowy architektonicznej miast i wsi spotkać można na całym obszarze powiatu cieszyńskiego. Szczególnie Cieszyn znany jest z historycznej wieży piastowskiej, studni trzech braci a o całej historii tych ziem dowiedzieć się można w Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Rezerwaty i pomniki przyrody, ścieżki przyrodniczo - leśne, rozległa sieć szlaków spacerowych i turystycznych zachęca do aktywnego wypoczynku na łonie natury.
Również trasy rowerowe, kąpieliska rzeczne, tereny rekreacyjne i baseny oferują możliwość zdrowego spędzenia czasu.

Kwatery członków Cieszyńskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Natura" są rozmieszczone na całym opisywanym terenie. Przygotowane do przyjęcia gości indywidualnych jak i całych grup wycieczkowych.
W marcu 2002 r z woli 31 członków założycieli przy udziale Starostwa Powiatu Cieszyńskiego powołane zostało Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura" z siedzibą w Cieszynie ul. Kraszewskiego 13 ( przy ODR o/Cieszyn tel. 0-prefix 33 852 08 94). Tel. Kontaktowy: (033) 855 62 28
Celem naszego stowarzyszenia jest propagowanie agroturystyki jako formy wypoczynku oraz pomoc członkom stowarzyszenia w organizowaniu i prowadzeniu tej formy działalności.
Wśród naszych członków są gospodarze z wieloletnim stażem jak również dopiero rozpoczynający działalność agroturystyczną. Nasze gospodarstwa oferują wczasowiczom nie tylko ciszę i urok wiejskich posesji, smaczne domowe wyżywienie, ale również wiele innych atrakcji takich jak : własne wyciągi narciarskie, konie wierzchowe, łowiska ryb, baseny przydomowe, sauny, siłownie, odnowę biologiczną itp. Standard kwater zadowoli wszelkie gusta : od apartamentów z własnymi łazienkami do typowych wiejskich chat, a to wszystko za naprawdę przystępną cenę.
U gospodarzy mogą Panstwo uzyskać pełna informacje o atrakcjach turystycznych miejscowości oraz znaleźć miłą domową atmosferę.

 

Informacja na temat podstawowej działalności naszego stowarzyszenia.


Agroturystyka to rozwijający się na całym świecie aktywny sposób wypoczynku na wsi. Gospodarstwa rolne przyciągają zmęczonych miejskim trybem życia, oferują "kawałek" wiejskiej rzeczywistości, kontakt z rodziną i wrażenie pobytu "u swoich". Bo tak naprawdę w agroturystyce potrzebne jest stworzenie takiego klimatu pobytu gości, aby wyraźnie różnił się on od pobytu w hotelu, domu wczasowym czy nawet pensjonacie.
Rozwijające się od kilku lat Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura" skupia już około pięćdziesięciu gospodarstw rozsianych po całym terenie naszego powiatu.
Jego powołanie to odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie zainteresowanych rozwojem oferty agroturystycznej rolników jak i szukających takiej formy wypoczynku -gości.
Do Stowarzyszenia należą gospodarstwa oferujące bardzo bogatą ofertę pobytu ( konie, strzelnica, baseny, rowery górskie) jak i nie posiadające takich atrakcji, lecz atrakcyjna najbliższa okolica zaspokaja oczekiwania gości (wyciągi narciarskie, kąpieliska, las, szlaki turystyczne i spacerowe, żywy folklor).

Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura" działa na rzecz rozwoju agroturystyki i turystyki w powiecie cieszyńskim a w szczególności w poszczególnych gminach i miastach (Goleszów, Brenna, Zebrzydowice, Istebna, Strumień, Skoczów, Ustroń, Wisła) oraz tworzenia dodatkowych źródeł dochodu wśród rolników.
Podejmuje inicjatywę wydawniczą ( co roku wydawane są foldery i katalogi agroturystyczne, pocztówki, po raz pierwszy w tym roku: plakat - mapa agroturystyczna)
Prowadzi kampanię reklamową w prasie, wydawnictwach, na targach turystycznych oraz poprzez stronę internetową: www.agroturystyka.cieszyn.pl
Organizuje i współorganizuje imprezy promocyjne (Gościna Agroturystyczna, Mieszanie owiec i inne...)
Współpracuje z innymi stowarzyszeniami i jednostkami samorządu terytorialnego na rzecz rozwoju turystyki.